flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Хто, що і кому зобов’язаний у сім’ї? Нагадує Сімейний кодекс

15 травня 2020, 09:41

Щороку 15-го травня українці відзначають Міжнародний день сім’ї. Це свято нагадує про важливість сім’ї у нашому житті і є прекрасною нагодою приділити час своїм рідним, подякувати їм за щоденну любов, підтримку та розуміння.

Однак не лише традиціями та морально-етичними нормами визначається спілкування між членами сім’ї. Чимало прав та обов’язків членів родини закріплені у Сімейному кодексі України. Сьогодні за його допомогою пригадаємо, що таке сім’я, а також хто, що і кому у ній зобов’язаний.

  1. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
  2. Сім'ю може створити особа, яка народила дитину, незалежно від віку.
  3. Жінка та чоловік мають рівні права і обов'язки у сімейних відносинах, шлюбі та сім'ї.
  4. Сімейні права та обов’язки є такими, що тісно пов'язані з особою, а тому не можуть бути передані іншій особі.
  5. Якщо мати, батько дитини є неповнолітніми, баба, дід дитини з боку того з батьків, хто є неповнолітнім, зобов'язані надавати йому допомогу у здійсненні ним батьківських прав та виконанні батьківських обов'язків.
  6. Кожен учасник сімейних відносин, який досяг чотирнадцяти років, має право на безпосереднє звернення до суду за захистом свого права або інтересу.
  7. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.
  8. Дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім'ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім'ї.
  9. Повнолітні діти зобов'язані піклуватися про батьків, проявляти про них турботу та надавати їм допомогу.
  10. Батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
  11. Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.
  12. Баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні.
  13. Баба, дід зобов'язані утримувати своїх малолітніх, неповнолітніх внуків, якщо у них немає матері, батька або якщо батьки не можуть з поважних причин надавати їм належного утримання, за умови, що баба, дід можуть надавати матеріальну допомогу.
  14. Повнолітні внуки, правнуки зобов'язані утримувати непрацездатних бабу, діда, прабабу, прадіда, які потребують матеріальної допомоги і якщо у них немає чоловіка, дружини, повнолітніх дочки, сина або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні внуки, правнуки можуть надавати матеріальну допомогу.
  15. Якщо особа до досягнення повноліття проживала з родичами або іншими особами однією сім'єю, вона зобов'язана утримувати непрацездатних родичів та інших осіб, з якими проживала не менш як п'ять років, за умови, що ця особа може надавати матеріальну допомогу.

Звісно, це лише невелика частина наших з вами сімейних прав та обов’язків (детальніше – за посиланням). Важливо їх дотримуватись, адже порушення гарних родинних взаємин часто доводиться розглядати у судах крізь призму цивільного, адміністративного та навіть кримінального судочинства.

А з нагоди міжнародного свята усіх родин хочемо побажати одного - бережіть свої сім’ї, цінуйте одного і нехай ваші сімейні проблеми ніколи не приводять Вас до суду.

 

Читайте нас і на Фейсбуці

 

Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області