flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Без мене мене судили, або що буде, якщо не з’являтись до суду

14 травня 2020, 14:52

Отримали судову повістку і думаєте не з’явитися за викликом? Намагаєтесь затягнути судовий розгляд або й взагалі уникнути відповідальності? Не вийде! І ось чому.

Сьогодні проаналізуємо думку Цивільного процесуального кодексу (далі – ЦПК України) та Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КупАП) щодо наслідків неявки відповідача у судове засідання.

Якщо Ваша присутність обов’язкова, суд, відповідно до статті 128 ЦПК України, викличе Вас судовою повісткою про виклик не пізніше, ніж за 5 днів до засідання. У випадку необов’язкової явки Вас завчасно повідомлять про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії судовою повісткою-повідомленням. Тих відповідачів, чиє зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи невідоме, викликають до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке розміщується не пізніше ніж за десять днів до засідання. З опублікуванням такого оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.

Згідно статті 223 ЦПК України, неявка до суду будь-якого учасника справи за умови, що його було належним чином повідомлено про дату, час і місце засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Правда, у випадку Вашої першої неявки може бути прийнято рішення про відкладення розгляду.  Це у разі, якщо Вас належним чином повідомили про виклик, а Ви з поважних причин не можете з’явитись на засідання та попередили про це суд.

Крім того, у цивільних процесах, відповідно до статті 280 ЦПК України, передбачено заочний розгляд справ. Ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів можливе за одночасного існування таких умов:

1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання;

2) відповідач не з’явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин;

3) відповідач не подав відзив;

4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Справи про адміністративні правопорушення, відповідно до статті 268 КУпАП, теж можуть розглядатися за відсутності особи, котра притягається до  адмінвідповідальності. Йдеться про випадки, коли є дані про її своєчасне сповіщення про місце і час розгляду справи, і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Втім, цією ж  статтею визначено випадки, коли явка особи, яка притягається до відповідальності, обов’язкова. І в разі, якщо Ви, будучи належним чином повідомлені про виклик до суду, не приходите туди добровільно, не повідомляєте про причини неприбуття, до Вас можуть застосувати привід. Це захід процесуального примусу, який полягає у затриманні і примусовому доставленні особи для забезпечення її участі у судовому засіданні.

Отож, отримавши судову повістку, радимо відповідачу або особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, таки прийти до суду. Не можете – обов’язково повідомте про це, даючи суду зворотній зв'язок. Ваша точка зору важлива для прийняття справедливого рішення.

Читайте наші новини і на Фейсбуці

Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області