Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Важливо розуміти різницю між учасниками судового процесу і учасниками справи (провадження), бо це не одне і те ж саме.
Отже, хто належить до учасників судової справи?
У цивільних провадженнях:
- у справах позовного провадження - це позивач, відповідач, треті особи;
- у наказному провадженні - це заявник та боржник;
- у справах окремого провадження - це заявники, інші заінтересовані особи;
- у справах можуть брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (ст. 56 ЦПК). У випадках, передбачених законом, це можуть бути органи державної влади, місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, прокурор.
Брати участь у судовому процесі сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може особисто та/або через представника.
У кримінальному судочинстві сторонами кримінального провадження є:
-з боку обвинувачення - слідчий, керівник органу досудового розслідування, прокурор, а також потерпілий, його представник та законний представник;
-з боку захисту - підозрюваний, обвинувачений (підсудний), засуджений, виправданий, особа, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, їхні захисники та законні представники.
Учасниками судового процесу є ширше коло осіб, а саме:
- учасники справи;
- представники (адвокати або інші законні представники);
-інші учасники - це особи, які надають суду та учасникам справи, організаційну, інформаційну та інші допомогу, чим сприяють належному судовому розгляду та вирішенню справи. Вони не мають ніякої юридичної заінтересованості в результаті розгляду цивільної справи. До таких належать помічник судді, секретар судового засідання, судовий розпорядник, свідок, експерт, експерт з права, перекладач, спеціаліст.
Суд зобов′язаний своєчасно повідомити усіх учасників справи та їх представників про дату, час та місце судового розгляду.
Чи обов′язкова присутність учасників справи у судовому засіданні?
Цивільне судочинство:
Присутність учасників справи у судовому засіданні є правом, а не обов′язком, крім випадків, коли явка учасника визнана судом обов′язковою.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд може розглядати справу за відсутності такого учасника.
Сторона справи може подати заяву про розгляд справи за її відсутності. Проте суд, за необхідності, може викликати її для особистих пояснень.
Суд відкладає розгляд справи у випадках, коли:
-учасник не з′явився, і відомості про вручення йому судової повістки відсутні;
-учасник, який належним чином повідомлений, не з′явився вперше, але повідомив про причини неявки, якщо суд визнав їх поважними;
-виникла технічна проблема, через яку особа, участь якої визнана судом обов′язковою, не може взяти участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції;
-виникла необхідність витребування нових доказів, при цьому учасник справи обгрунтував, чому не заявив такого клопотання у межах підготовчого провадження.
У разі відкладення розгляду справи суд допитує свідків, які з’явилися. Тільки у виняткових випадках за ухвалою суду свідки не допитуються і викликаються знову.
У разі повторної неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез’явлення не перешкоджає вирішенню спору.
До належно викликаного свідка, який без поважних причин не прибув у судове засідання або не повідомив причини неприбуття, може бути застосовано привід через органи Національної поліції України з відшкодуванням у дохід держави витрат на його здійснення.
За невиконання процесуальних обов′язків та зловживання своїми правами щодо неявки у судове засідання суд може оштрафувати учасника справи на суму від 0,3 до 3 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Кримінальне судочинство:
Отримавши повідомлення про судовий розгляд, учасники справи не мають права без поважних причин не з′являтися у засідання.
Якщо підозрюваний, обвинувачений, свідок, потерпілий, цивільний відповідач, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, який був викликаний належним чином, не з’явився без поважних причин або не повідомив про причини свого неприбуття:
-на нього накладається грошове стягнення у розмірі від 0, 5 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб;
-до обвинуваченого та свідка може бути застосований привід (ст.140 КПК);
-за злісне ухилення від явки у судове засідання свідок, потерпілий може бути притягнутий до адміністративної відповідальності.
Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області