flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У рубриці «Варто знати»: як поводитись під час судового засідання?

26 квітня 2023, 09:49

Ваш візит до суду може бути пов′язаний з необхідністю або бажанням бути присутнім в судовому засіданні.

Потрапити в судове засідання можна з різних причин:

-як позивач або відповідач у цивільній справі;

-як позивач або відповідач у адміністративній справі;

-як обвинувачений у кримінальній справі;

-як свідок;

-як вільний слухач.

Перебуваючи у залі судового засідання необхідно дотримуватися певних правил. Заходити до судової зали можна лише після запрошення судового розпорядника або секретаря судового засідання. Коли до зали заходить суддя, потрібно встати. Так само стоячи потрібно звертатися до судді, відповідати на його запитання або ж ставити свої, однак робити це можна тільки з дозволу головуючого судді. Не можна сперечатися із суддею, перебивати його та інших учасників засідання. Щоб отримати слово, потрібно піднести руку. До судді слід звертатися шанобливо «Ваша честь» або «Шановний суд». До інших учасників процесу теж виявляйте ввічливість. Якщо потрібно передати судді документи чи інші матеріали, робіть це тільки через судового розпорядника або секретаря судового засідання.

Перебуваючи в судовому засіданні, не можна їсти, жувати гумку, пити алкоголь та палити, без дозволу головуючого говорити та ходити по залі. Трапляються випадки, коли під час судового засідання в учасників судового процесу (не стосується вільних слухачів) може виникнути гостра потреба вийти із зали. Тоді потрібно заявити клопотання про оголошення перерви у засіданні.

На питання потрібно відповідати правдиво, лаконічно, не відходячи від суті, і настільки голосно, щоб чули усі присутні у залі. Свідки у суді обов′язково складають присягу – говорити правду, нічого не приховуючи і не спотворюючи. Пам′ятайте, що за порушення цієї присяги передбачена кримінальна відповідальність (ст. 384 ККУ).

Наслідки наступають і за порушення правил поведінки: суддя може винести попередження, а в разі повторного порушення - видалити таку особу із зали судового засідання. За прояв неповаги до суду на порушника може бути накладено штраф або навіть застосовано адміністративний арешт  (ст. 185-3 КУпАП).

           

           Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області