flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

За цькування на роботі тепер будуть карати гривнею

06 січня 2023, 11:39

В Україні запроваджено штрафи за приниження та цькування у трудовому колективі - набув чинності Закон України Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню), яким встановлюється адміністративна відповідальність за мобінг.

Кодекс про адміністративні правопорушення доповнений статтею 173−5. У ньому визначене покарання за вчинення мобінгу працівника, яке передбачає як штрафи, так і громадські роботи:

-від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) або громадські роботи на строк від 20 до 30 годин для громадян, які цькують своїх колег;

-від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3600 грн) або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин.

Якщо мобінг вчинений групою осіб або людиною, яку протягом останнього року вже штрафували за таке ж порушення, передбачені більші штрафи:

-від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3600 грн) або громадські роботи на строк від 30 до 50 годин – для працівника;

-від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3600 до 6800 грн) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин – для ФОПів, які використовують найману працю, а також для посадових осіб.

Що робити, якщо мобінг має місце?

Кожен працівник має право на гідні умови праці та на захист честі і ділової репутації. Для захисту своїх прав працівник може звернутися до Держпраці або до суду. Якщо факт мобінгу визнано судом, працівник має проаво на відшкодування моральної шкоди та/або витрат на лікування втрати працездатності внаслідок психологічного тиску, а також на  припинення трудових відносин у встановлений ним строкіз виплатою вихідної допомоги у розмірі не менше трьох середньомісячних заробітків.

Прогнозується, що реалізація цього Закону сприятиме забезпеченню захисту учасників трудових відносин від різних форм мобінгу.

Визначення: Мобінг (цькування) - систематичні тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність. Мобінг може бути латентним і відкритим; індивідуальним і груповим, а також хронічним - виживши одного колегу, мобер приймається за нову жертву.

 

          Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області