Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
«А чому за 4 дезодоранти так багато дали?!» - цікавились у соцмережах громадяни після вироку нашого суду за крадіжку косметичних засобів із магазину, скоєну в умовах воєнного стану.
Вартість вкраденого становила 450 грн, призначене покарання – 5 років ув’язнення. Вкотре наголошуємо, що цієї весни законодавець посилив кримінальну відповідальність за низку корисливих злочинів, якщо вони вчинені під час війни. У ситуації з подібними крадіжками, п’ять років – це ще мінімальний строк, на який можуть ув’язнити.
Тепер щодо розміру збитків: нагадаємо про розмежування дрібних і «недрібних» викрадень чужого майна. У першому випадку відповідальність настане адміністративна (за ст. 51 КУпАП), у другому – кримінальна (за ст. 185 КК України).
Для правової кваліфікації до уваги береться розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, але не той, що 17 грн (він лише для розрахунку штрафів), а інший, на рівні податкової соціальної пільги, яка складає половину прожиткового мінімуму для працездатних громадян станом на 01 січня поточного року. У 2022-му цей мінімум становить 2481 грн, тож під час кваліфікації адміністративних і кримінальних правопорушень застосовується сума 1240,5 грн (2481·0,5).
За КУпАПом, дрібною є крадіжка, якщо вартість поцупленого майна на момент правопорушення не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Наразі це 248,1 грн ((2481·0,5)·0,2) і найсуворішим покаранням за викрадення речей на таку або меншу суму буде 15 діб адмінарешту. Якщо ж вартість краденого перевищує 248,1 грн, відповідати доведеться за Кримінальним кодексом - «найлегшою» карою тоді буде штраф у 17 тис. грн.
Тому усі відповіді на питання типу: «А чому за таке призначили саме стільки, а не якось по-іншому?» радимо насамперед шукати у законодавстві. Адже тільки на його підставі та в його межах завжди ухвалює свої рішення суд.
Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області