flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Три моменти про встановлення факту народження/смерті на тимчасово окупованих територіях

29 червня 2022, 10:52

У лютому поїхала на Луганщину провідати батьків, через кілька тижнів почалась повномасштабна війна, яка завадила повернутися до пологів додому – у травні народила на непідконтрольній Україні території.

Це життєва історія 25-річної жінки, яка нещодавно звернулась до бердичівського суду із заявою про встановлення факту народження доньки на тимчасово окупованій території.

Як розглядають такі справи?

Відповідно до статті 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються судом невідкладно з моменту надходження відповідної заяви.

Навіщо звертатися до суду?

Стаття 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» зазначає, що будь-які органи, їхні посадові та службові особи, а також їхня діяльність на тимчасово окупованій території є незаконними (якщо ці органи/особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом). Тому будь-яке рішення/акт таких органів є недійсним і не створює правових наслідків, за винятком документів, що свідчать про народження, смерть, реєстрацію чи розірвання шлюбу на непідконтрольній Україні території. Використовують їх у якості доказів, що підтверджують ці факти.

До якого суду звертатися?

Заяви про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території подаються до будь-якого суду загальної юрисдикції, розташованого поза межами цієї території, і незалежно від місця проживання заявника (це можуть батьки, інші родичі або представники новонародженої чи померлої особи). Судовий збір при цьому не сплачується.

Після вивчення матеріалів справи суд задовольнив заяву молодої матусі. Серед іншого, вона надала медичні документи, які підтвердили факт народження нею доньки на території Луганської області. На підставі судового рішення заявниця зможе отримати в органі ДРАЦСу свідоцтво про народження дитини.

До речі, у таких випадках рішення суду підлягає негайному виконанню – не потрібно чекати, поки воно набере законної сили, а подання апеляційної скарги також не зупиняє його виконання.

Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області