Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Презентуємо черговий матеріал нашої рубрики "#ВоєннийСтан". Цього разу публікація присвячена питанню отримання зброї цивільними особами для боротьби з окупантами. Закон України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України», прийнятий на початку березня, надав право цивільним особам брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії росії, у тому числі отримати вогнепальну зброю і боєприпаси та застосовувати їх аналогічно до того, як це роблять військові під час боротьби з ворогом.
До категорії цивільних осіб даний закон відносить громадян України, іноземців та осіб без громадянства, котрі легально перебувають у нашій країні. Однак це не означає, що під час війни вогнепальну зброю роздаватимуть усім охочим, бо крім бажання, слід мати ще й необхідний досвід і ділові якості, а також відповідати певним вимогам.
Їх перелік наведено у «Порядку отримання вогнепальної зброї і боєприпасів цивільними особами, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав», що затверджений Міністерством внутрішніх справ. Там же визначено категорії цивільних, яким видача зброї взагалі не буде здійснюватись:
- неповнолітні;
- особи, визнані недієздатними або дієздатність яких обмежено;
- особи, які двічі й більше разів протягом року притягувались до адмінвідповідальності (дрібне хуліганство; порушення правил поводження зі зброєю; нетверезе водіння; незаконний обіг наркотиків у невеликих розмірах; домашнє насильство);
- особи, яким повідомлено про підозру або щодо яких таке повідомлення складено, але не вручено через встановлення їх місцезнаходження;
- особи з непогашеною/незнятою судимістю за тяжкий чи особливо тяжкий злочин;
- особи, до яких було застосовано конфіскацію зброї чи її оплатне вилучення (протягом року від набрання рішенням суду законної сили).
Цивільним особам видаватимуть зброю лише для відсічі та стримування ворожої агресії і лише на час дії воєнного стану. Протягом 10-ти днів після його припинення/скасування усе отримане/невикористане потрібно здати. За порушення цієї вимоги – кримінальна відповідальність.
Окрім того, правоохоронці можуть вилучити надану зброю і до завершення війни: у разі самоусунення громадянина від участі у відсічі збройної агресії, зміни місця проживання, скоєння дискредитуючого вчинку або кримінального правопорушення із застосуванням вогнепальної зброї і т.д.
Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області