flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

П’ять нюансів відчуження майна громадян в умовах війни

18 березня 2022, 09:36

Продовжуємо знайомити Вас із правовими нюансами режиму воєнного стану. Цього разу в рамках однойменної інформрубрики з’ясуємо, як відбувається примусове відчуження або вилучення майна у фізичних та юридичних осіб для оборонних потреб держави.

Під час воєнного стану військове командування ВПРАВІ вдатися до такого заходу, проте це не означає, що держава ставить за мету безконтрольно позбавляти громадян власності. Якщо ж потреба примусово відчужити або вилучити певне Ваше майно на потреби армії таки виникне, пам’ятайте, що навіть в умовах війни існують свої правила і про них – далі:

1) Механізм примусового відчуження й вилучення майна у фізичних та юридичних осіб регулює Закон України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану». Відповідно до цього нормативно-правового акта, безоплатно вилучають майно лише у державних підприємств чи державних господарських об’єднань. Майно ж приватної власності можуть примусово відчужити лише за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості.

2) Рішення про реквізицію чи вилучення майна приймає військове командування за погодженням з органами влади. Якщо ж у місцевості ведуться бойові дії, то військове керівництво ухвалює це рішення без погодження із владою.

3) Примусове відчуження майна громадян здійснюється в установленому законом порядку та супроводжується видачею підтверджуючого акта установленого зразка. Також до нього додається документ із висновком про вартість майна на дату його оцінки, яка проводилася у зв’язку з примусовим відчуженням.

4) На підставі документа про оцінку відчужуваного майна проводиться попереднє повне відшкодування його вартості (військовим командуванням за рахунок держбюджету). Якщо ж попереднє відшкодування неможливе, то протягом п’яти наступних бюджетних періодів здійснюється наступна повна компенсація вартості майна. Для її отримання колишній власник після скасування режиму воєнного стану звертається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем відчуження майна із заявою, до якої додаються акт і документ про оцінку вартості майна.

5) Якщо після скасування режиму воєнного стану примусово відчужене майно збереглось і колишній власник хоче його повернути, він може зробити це у судовому порядку. В разі повернення майна, власник зобов’язаний повернути і кошти, одержані ним у зв’язку з примусовим відчуженням.

Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області