Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Минулого тижня набрали чинності два закони України, які внесли зміни до Кримінального кодексу й посилили відповідальність за державну зраду, мародерство та низку інших злочинів, скоєних в умовах воєнного стану.
Зокрема, державних зрадників донедавна карали позбавленням волі на строк 12-15 років із конфіскацією майна або без неї. Нині ж статтю 111 КК доповнено частиною другою, відповідно до якої мінімальний термін ув’язнення за такий злочин, вчинений в умовах воєнного стану, становить 15 років, а конфіскація майна є обов’язковою. Також за зрадницькі діяння проти основ національної безпеки України відтепер можна опинитися за ґратами й на довічно.
Що ж до мародерства, то найперше розберімось із самим цим поняттям. Таким терміном у народі прийнято вважати будь-які протиправні дії, спрямовані на незаконну наживу під час війни. І це не зовсім правильно, бо у кримінальному законі мародерством є викрадення на полі бою речей, що знаходяться при вбитих чи поранених. За такі діяння віднині будуть ув’язнювати мінімум на 5 років (раніше – 3), максимум на 10.
А нині про те «мародерство», під яким більшість громадян розуміє розкрадання майна із покинутих чи пошкоджених осель, магазинів тощо. Завдяки нещодавнім змінам до Кримінального кодексу, склади низки корисливих злочинів було доповнено ознакою про вчинення їх в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Зокрема, йдеться про крадіжки, грабежі, розбійні напади, вимагання та заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем. Покарання за усі ці дії передбачено безальтернативне – позбавлення волі (у середньому від 5 до 15 років), а в деяких випадках ще й із конфіскацією майна чи позбавленням права обіймати певні посади.
Наразі інтернет рясніє матеріалами про самосуд над мародерами та крадіями, який у різних куточках нашої країни влаштовують жителі. Проте варто передавати таких осіб до поліції з тим, аби жоден зловмисник не уникнув відповідальності, передбаченої законом. Це ж саме стосується і спійманих на крадійстві іноземців: за злочини, вчинені в Україні, вони відповідатимуть за українським законодавством.
Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області