flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Хто й коли може перевіряти документи під час воєнного стану

03 березня 2022, 15:21

Шановні громадяни, Бердичівський міськрайонний суд розпочинає інформаційну рубрику «#ВоєннийСтан». У ній будемо регулярно розповідати Вам про ті чи інші правові особливості запровадженого в Україні режиму.

Більшість із нас ніколи не стикались із життям в умовах війни, тож не зайвим буде розуміти, як потрібно поводитись у цей час, аби не порушити введених тимчасових заборон та обмежень. І перший наш матеріал присвячений перевірці документів у громадян.

Це один із заходів режиму воєнного стану, який може запроваджуватись військовим командуванням спільно із органами влади. Його процедуру регулює затверджений Кабміном «Порядок перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану» (далі – Порядок).

Відповідно до Порядку, право перевіряти документи надано відповідним уповноваженим особам Нацполіції, СБУ, Нацгвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та ЗСУ, які визначені в наказі коменданта. Уповноважений має право вимагати пред’явлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України або спеціальний статус, у разі, якщо:

  • особа зовнішньо схожа на особу, яка перебуває в розшуку або безвісно зникла;
  • існують достатні підстави вважати, що особа вчинила чи збирається вчинити правопорушення;
  • особа знаходиться на об’єкті або території із спеціальним режимом;
  • в особи є при собі зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл (якщо встановити такі права іншим чином неможливо;
  • особа перебуває у місці вчинення кримінального чи адміністративного правопорушення, ДТП, іншої надзвичайної події;
  • зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу, а також її дії дають достатньо підстав вважати, що вона причетна до скоєння правопорушення або транспортний засіб може бути об’єктом чи знаряддям злочинних дій;
  • особа порушує заборони, введені на території під час правового режиму воєнного стану (приміром, перебуває на вулиці в комендантську годину).

У разі відсутності в особи посвідчуючих документів уповноважений може затримати її для встановлення особи на строк, передбачений КУпАПом (до трьох годин).

Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області