Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Протягом минулого року у провадженні Бердичівського міськрайонного суду перебувало майже 9 500 тисяч справ та матеріалів (близько 5 500 – нові надходження), з яких близько 7 900 було розглянуто сімома суддями. У середньому на кожного суддю припадало більше тисячі справ.
Ця категорія справ традиційно є найчисельнішою (2 412 нових надходжень), адже найчастіше громадяни звертаються до суду саме за вирішенням повсякденних питань. Найчисельнішу групу традиційно становлять позовні провадження, які стосуються сімейних, трудових, земельних, житлових правовідносини, питань успадкування, відшкодування збитків, виконання зобов’язань і т.д.
Загалом на розгляді перебували майже 2 тисячі позовних заяв, майже 90% з числа закінчених торік справ завершувались з ухваленням рішення, якими так само у 90% випадків позовні вимоги було задоволено.
Судові накази – особлива форма судового рішення та зручний механізм захисту неоспорюваних прав, яким певного суб’єкта зобов’язують вчинити певні юридично значимі дії. Найчастіше йдеться про стягнення боргів по сплаті за комунальні послуги, заробітної плати, присудження аліментів тощо. Торік суд видав 453 судових накази на суму 1,8 млн. грн.
У порядку окремого провадження розглядають справи про визнання особи недієздатною, безвісно відсутньою; про видачу і продовження обмежувального припису, про встановлення фактів, що має юридичне значення і т.д. У 2021-му до суду надійшло 157 таких провадження, було ухвалено 104 рішення.
Нові надходження торік становили 2 186 справ та матеріалів. Суд виніс більше тисячі восьмисот постанов, понад половина з них – про накладення адмінстягнень, у решті випадків провадження закривалися у зв’язку із закінченням строків. Найбільш поширеними видами адмінстягнень були штрафи (їхня загальна сума становить понад 4 мільйони гривень). Також порушникам виносились попередження, призначалися громадські та суспільно-корисні роботи, 13 осіб отримали найсуворіше стягнення у вигляді арешту. Додатковими видами покарання, що застосовувалися найчастіше, було позбавлення водійського посвідчення і конфіскація майна.
АДМІНВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПІДЛІТКІВ
Минулого року до адмінвідповідальності було притягнуто 20 підлітків. Найчастіше вони порушували встановлений порядок користування транспортом (керували мопедами, мотоциклами, автомобілями без водійського посвідчення), а також палили цигарки і вживали спиртні напої, з’являлися нетверезими у громадських місцях. Як правило, суд застосовував до них заходи впливу у вигляді попереджень і доган.
ПРАВОПОРУШЕННЯ, ПОВ’ЯЗАНІ З КОРУПЦІЄЮ
Торік суд розглянув 19 матеріалів про притягнення посадових осіб до адміністративної відповідальності. 17 проваджень стосувалися порушення вимог фінансового контролю (ст.172-6 КУПаП), 2 – порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (ст.172-7 КУпАП). За наслідками розгляду, десятьох осіб було визнано винними та накладено на них штрафи. Це були шестеро депутатів місцевих рад і двоє дрібних посадовців поліції та виправної колонії, котрі несвоєчасно і без поважних причин подали декларацію особи, яка припиняє діяльність пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений попередніми деклараціями. Також штрафи розміром 3400 грн було накладено на двох депутаток місцевих рад, котрі не вжили заходів для врегулювання реального конфлікту інтересів.
Іще шістьом посадовцям, котрі порушили норми цих же статей КУпАП (172-6, 172-7) було оголошено усні зауваження, а провадження - закрито через малозначність. Також 2 справи було закрито у зв’язку із закінченням строків, одну – через відсутність у діях особи складу правопорушення.
«КАРАНТИННІ» СПРАВИ
На розгляді перебували 366 справ про порушення карантину людей, майже усі з яких торік і надійшли (353). Розглянуто 250 справ, у результаті 118 осіб були визнані винними у порушенні вимог карантину, однак у зв’язку із малозначністю вчиненого суд звільнив їх від адміністративної відповідальності, обмежившись усними зауваженнями. Йдеться про випадки, коли громадяни знаходились на вулиці без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи спеціальний статус. 116 «карантинних» проваджень було закрито через відсутність у діях осіб складу правопорушення, решта 16 – у зв’язку із закінченням строків притягнення до відповідальності.
Загальна кількість кримінальних справ, що протягом минулого року перебували на розгляді Бердичівського міськрайонного суду – 717, майже 300 з яких - то «свіжі» надходження, більшість яких надійшли за обвинувальним актом (51 – про розгляд у спрощеному провадженні). У структурі кримінальних справ найбільше таких (42%), що стосувалися правопорушень проти власності (крадіжки, грабежі, розбої, шахрайство). На другому місці – злочини проти життя і здоров’я (17%) , на третьому – злочини у сфері незаконного обігу наркотиків (11%).
Кількість розглянутих минулого року кримінальних справ – 264. Справ із винесенням вироку було більше 170-ти, серед яких затверджено 12 угод про визнання винуватості і 2 – про примирення із потерпілим. Засуджено минулоріч було 185 осіб, що на 9 осіб більше ніж минулого року.
ПРОВАДЖЕННЯ ЩОДО ЖІНОК
Серед тих, хто притягувався торік до кримінальної відповідальності, були також і представниці прекрасної статі: у нас знаходилось на розгляді 106 справ щодо 118 жінок. Постановлено майже два десятки обвинувальних вироків – здебільшого за вчинення крадіжок, шахрайств, злочинів у сфері незаконного наркообігу. Маємо також по одному випадку засудження жінок за умисне вбивство, вчинення ДТП із потерпілим, насильство щодо правоохоронця та хуліганство.
ПРОВАДЖЕННЯ ЩОДО НЕПОВНОЛІТНІХ
Минулого року на розгляді перебувало і 38 кримінальних проваджень щодо 45 неповнолітніх. Як правило, підліткам інкримінувались крадіжки, грабежі, хуліганства, нанесення тілесних ушкоджень, угони транспортних засобів.
Розглянуто 12 справ, наслідком яких маємо 4 закриті провадження, 2 випадки застосування примусових заходів виховного характеру, а також 6 вироків: за результатом розгляду однієї справи обвинуваченому призначили 40 годин громадських робіт, в усіх інших випадках молодих людей було засуджено до 3-5 років позбавлення волі із встановленням іспитового строку.
Справ цієї категорії у провадженні суду була традиційно найменша кількість. Переважна більшість – 93 зі ста семи проваджень - стосувалася спорів із приводу забезпечення громадського порядку та безпеки. Небагато проваджень стосувалися спорів щодо реалізації державної політики у сфері економіки; реалізації публічної політики у сфері праці; адміністрування податків; регулювання містобудівної діяльності тощо.
98% адміністративних справ було розглянуто із прийняттям рішення, у понад вісімдесяти відсотках випадків позови задовольнялися.
Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області