flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Штрафи та громадські роботи цьогоріч отримували бердичівляни за вчинення домашнього насильства

02 грудня 2021, 15:42

Насильство у сім’ї… Іноді таке щоденно-звичне, що може видаватися нормою життя. Ну, подумаєш: на дружину крикнув, або стареньких батьків обізвав, або чоловіка з домівки вигнала, або дітям на горіхи всипали - що ж такого? У багатьох родинах буває…

Отож бо й воно, що у багатьох. І це одна з причин проведення в Україні щорічної інформаційної кампанії «16 днів проти насильства». Стартувала вона 25 листопада – у Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок, а завершиться 10 грудня – у Міжнародний день прав людини. На цей період припадають кілька інших важливих дат, пов’язаних із реалізацією людських прав та свобод.

Фахівці акцентують: домашнє насильство – то злочин, а не норма життя! І мовчати про такі випадки не те, що не потрібно, а й дуже небезпечно. Зі свого боку, нагадуємо про передбачену законодавством адміністративну відповідальність:

 

Станом на кінець листопада, на розгляді у бердичівському суді перебувало 220 проваджень за фактами вчинення насильства у сім’ї, 209 з яких надійшли цьогоріч. У середньому матеріали про правопорушення, передбачені статтею 173-2 КУпАП, потрапляють до суду майже щодня.

Розглянуто було 170 справ, 10 – повернуто для належного дооформлення, 40 – продовжують перебувати на розгляді. Цьогоріч до Кодексу про адміністративні правопорушення було внесено низку змін, відповідно до яких справи про домашнє насильство розглядаються судом протягом доби, а явка кривдника на засідання більше не є обов’язковою (за умови наявності в суду даних про належне повідомлення цієї особи про засідання). Це сприяє своєчасному захисту прав і свобод громадян, дотриманню розумних строків розгляду та не дозволяє кривдникам затягувати процес й уникати відповідальності.

У більшості випадків (це 116 зі 170 розглянутих справ) на винних у домашньому насильстві осіб було накладено адміністративні стягнення: 108 домашніх дебоширів дістали штрафи на загальну суму в понад 22 тис. грн., ще восьмох суд відправив на громадські роботи. 54 провадження було закрито у зв’язку із закінченням строків, малозначністю події або відсутності в діях особи складу правопорушення.

Ще одним способом захисту від насильства у сім’ї може бути видача судом обмежувального припису на 1-6 місяців. Це захід тимчасового обмеження прав кривдника та накладення на нього певних обов’язків з метою убезпечення постраждалої особи. Приміром, кривднику забороняють перебувати у місцях спільного проживання із потерпілим; наближатись на визначену відстань до його помешкання, місця праці чи навчання; особисто або через третіх осіб контактувати з постраждалим.

Цього року Бердичівський міськрайонний суд видав 2 такі приписи. Якщо ж кривдник не виконує вимоги обмежень, він може понести за це кримінальну відповідальність – і одна така справа у нашому суді наразі перебуває. 

Завершити ж публікацію хочемо побажанням, аби в бердичівських родинах знаходилось місце лише для злагоди, поваги й порозуміння. Закликаємо пам’ятати, що захистити свої права – завжди можливо, а порушувати права інших – завжди карано.

Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області