flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Положення про суддю-спікера

                                                                                                                                          Затверджено рішенням зборів суддів

                                                                                                                                          Бердичівського міськрайонного суду

                                                                                                                                          Житомирської області

                                                                                                                                          №1 від 25.07.2024 р.

 

Положення про суддю-спікера Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області

 

І. Основні положення та визначення напрямків діяльності судді-спікера

1. Дане Положення розроблене з метою практичного впровадження рекомендацій Міжнародної конференції «Зміцнення довіри до судової влади через покращення взаємної комунікації», схвалених рішенням Ради суддів України від 12 березня 2015 року №14, та визначає статус і обсяг повноважень судді-спікера Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області.

2. У своїй діяльності суддя-спікер керується Конституцією України, законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про доступ до публічної інформації», «Про звернення громадян», «Про інформацію», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про захист персональних даних», Кодексом суддівської етики, висновками Консультативної ради європейських суддів, Мадридськими принципами щодо зв’язку між засобами масової інформації та суддівською незалежністю (Резолюція 1296 Економічної та соціальної Ради ООН від 11 лютого 1994 року), Висновком № 7 (2005) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету міністрів Ради Європи про правосуддя та суспільство, Меморандумом про взаємодію та співпрацю представників системи правосуддя України та іншими національними і міжнародними нормативними актами, що регулюють діяльність у цій сфері.

3. Суддя-спікер – це суддя Бердичівського міськрайонного суду, який уповноважений висвітлювати офіційну позицію від імені суду, брати участь у публічних заходах за участю представників засобів масової інформації, а також виконувати інші повноваження, спрямовані на реалізацію комунікаційної стратегії суду.

4. Виступи, репліки, коментарі, надані суддею-спікером, повинні бути спрямовані на налагодження та покращення комунікаційних зв’язків з громадськістю, розширення комунікацій, підвищення рівня довіри громадськості до суду. Водночас суддя-спікер повинен не допускати порушення прав і свобод громадян, приниження їхньої честі та гідності, а також авторитету правосуддя.

5. Суддя-спікер співпрацює з головою суду та прессекретарем суду і є підзвітний зборам суддів.

ІІ. Порядок обрання судді-спікера

1. Суддя-спікер обирається зборами суддів Бердичівського міськрайонного суду з числа суддів цього суду безстроково.

2. У Бердичівському міськрайонному суді обирається один суддя-спікер.

3. Кандидатура судді-спікера може бути запропонована будь-яким суддею Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області, а також самим суддею, який бажає бути обраним. Згода судді на обрання його суддею-спікером є обов’язковою.

4. Рішення про обрання судді-спікера приймається зборами суддів шляхом відкритого голосування.

5. Суддя-спікер вважається обраним, якщо за нього проголосувала більшість суддів, присутніх на зборах.

6. Збори суддів управі за пропозицією будь-якого судді Бердичівського міськрайонного суду переобрати суддю-спікера.

7. На період тимчасової відсутності судді-спікера збори суддів своїм рішенням можуть обрати суддю, який виконуватиме його обов’язки.

8. Повноваження судді-спікера припиняються на підставі відповідного рішення зборів суддів в разі: - переобрання судді-спікера; - відмови судді від продовження виконання обов’язків судді-спікера; - звільнення з посади судді Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області.

ІІІ. Повноваження та права судді-спікера

1. Суддя-спікер: - бере участь у розробці комунікаційної стратегії суду, спрямованої на підвищення рівня довіри до суду як органу правосуддя; - надає офіційні коментарі, відповіді, інтерв’ю від імені суду представникам ЗМІ, у тому числі у справах, що становлять суспільний інтерес, бере участь у теле-, радіоефірах від імені суду; - бере участь у регулярних або спеціальних пресконференціях, брифінгах, інших заходах публічного характеру за участю представників ЗМІ; - забезпечує у взаємодії з пресслужбою суду підготовку й поширення матеріалів про діяльність суду; - здійснює юридичний супровід при підготовці прессекретарем суду інформаційних повідомлень про судові рішення, пресрелізів та спростувань недостовірної інформації про роботу суду; - пропонує та вносить на розгляд зборів суддів модель реагування на критичні публікації щодо діяльності суду; - організовує та забезпечує внутрішню комунікацію між суддями та прес-секретарем суду з метою інформування про надходження до суду справ, які можуть становити суспільний інтерес; - погоджує пресрелізи, що готуються прессекретарем суду; - вживає заходів щодо налагодження ефективної роботи між представниками засобів масової інформації та судом; - бере участь у налагодженні прямих зв’язків із суспільством за допомогою «програм охоплення» (ознайомчі зустрічі, дні відкритих дверей, екскурсії до суду, спільні заходи з навчальними закладами, громадськими та правозахисними організаціями тощо) - на виконання рішень зборів суддів готує коментарі, статті тощо, реагуючи на негативну або помилкову публікацію стосовно суду; - здійснює просвітницьку роботу; - виконує інші повноваження, спрямовані на реалізацію комунікаційної стратегії суду.

2. Суддя-спікер має право: - отримувати від суддів, працівників апарату суду будь-яку інформацію, необхідну для виконання повноважень, передбачених п. ІІІ.1 цього Положення; - звертатися до органів державної влади, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та організаційного підпорядкування з запитами про надання інформації, необхідної для виконання повноважень, передбачених п. ІІІ.1 цього Положення; - брати участь у загальних програмах, які організовуються іншими державними установами; - проходити підготовку, брати участь у навчальних тренінгах, семінарах та інших заходах за тематикою зв’язків з громадськістю та ЗМІ.

3. При підготовці офіційних коментарів, відповідей, інтерв’ю від імені суду у справах, які мають суспільний інтерес, суддя-спікер співпрацює з суддями, які брали участь у розгляді таких справ.

4. Участь у заходах, коментарі про позицію, яку суддя-спікер висвітлюватиме від імені суду, суддя-спікер погоджує із головою суду, а щодо конкретних справ - також із суддею, який є головуючим по даній справі.

5. У своїй роботі суддя-спікер підзвітний зборам суддів.

IV. Інше

Зміст даного Положення доводиться до відома представників ЗМІ та громадян шляхом розміщення його на офіційному веб-сайті Бердичівського міськрайонного суду.