flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз судової практики розгляду цивільних справ про спори, що виникають з трудових правовідносин за 11 місяців 2014 року

 

Аналіз

судової практики розгляду цивільних справ

про спори, що виникають з трудових правовідносин за 11 місяців 2014 року

 

В період з 01 січня 2014 року по 30 листопада 2014 року в провадженні Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області перебувало 29 справ, що виникають у сфері трудових правовідносин.

 

Основними вимогами, які позивачі заявляють у позові, є поновлення на роботі та стягнення заробітної плати.

 

З позовами про поновлення на роботі до Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області за 11 місяців 2014 року звернулося 4 особи, 2 з них було задоволено, у задоволенні одного відмовлено, та один позов залишено без розгляду.

 

Протягом 11 місяців 2014 року Бердичівським міськрайонним судом Житомирської області розглянуто 19 справ зазначеної категорії, з них 11 – з ухваленням рішення, 5 – із закриттям провадження , 2 – залишено без розгляду, 1 справу передано до іншого суду. В залишку на кінець звітного періоду даної категорії перебуває 10 справ.

 

Так, цивільну справу за позовом К. до Державного підприємства Міністерства внутрішніх справ України "Інформ-Ресурси" про стягнення заборгованості по заробітній платі та відшкодування моральної шкоди було передано на розгляд Корольовському районному суду м. Житомира у зв’язку з тим, що під час розгляду справи було виявлено що, спір між сторонами у справі виник не з трудових, а цивільних правовідносин, а відтак на нього не розповсюджується правило частини першої статті 109 Цивільного процесуального кодексу України, згідно якої, зокрема, позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред'являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача (суддя Корбут В.В.).

 

Ухвалою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області було закрито провадження у справі за позовом З. до Управління державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання незаконним та скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності. Зважаючи на те, що спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу проходження позивачем державної служби, суддя дійшла висновку, що справа не належить до розгляду в порядку цивільного судочинства (суддя Потапова Т.М.).

 

В цивільних справах про спори, що виникають із трудових правовідносин, розглянутих Бердичівським міськрайонним судом Житомирської області протягом за 11 місяців 2014 року, присуджено до стягнення 110 457,05 грн., в тому числі моральної шкоди в розмірі 5000,00 грн.

 

Так, позов Ш. до П., Управління пенсійного Фонду в м. Бердичеві та Бердичівському районі про встановлення факту перебування у трудових відносинах, внесення запису до трудової книжки, зобов’язання внести дані до персоніфікованого обліку та відшкодування моральної шкоди був задоволений частково: з відповідача П. було стягнуто 5000,00 грн. в якості відшкодування моральної шкоди, виходячи з положень ст. ст. 32, 56 і 62 Конституції України, та ст. 237-1 Кодексу законів про працю України, про те, що кожен громадянин має право на відшкодування моральної шкоди, заподіяної внаслідок порушення його прав і свобод та законних інтересів. Визначаючи розмір відшкодування моральної шкоди суд врахував характер та обсяг заподіяних позивачу страждань, та стягнув з відповідача моральну шкоду у розмірі, визначеному позивачем (суддя Замега О.В.).

 

До апеляційного суду Житомирської області оскаржувалося 4 рішення зазначеної категорії, у всіх випадках рішення Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області залишені без змін, а апеляційні скарги були відхилені.

 

Отже, при проведенні аналізу стану судової практики цивільних справ про спори, що виникають із трудових правовідносин, суддями Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області за 11 місяців 2014 року, встановлено, що розгляд таких справ знаходиться на належному рівні, про що свідчить незначна кількість оскаржених рішень та результати розгляду апеляційних скарг на ці рішення.

 

Враховуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що судді Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області правильно застосовують норми матеріального та процесуального права при розгляді цивільних справ, що виникають у сфері трудових правовідносин.

 

 

 

 

Суддя                                                                                  В.В. Корбут