flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як звернутися до суду із цивільним позовом

В сучасному житті нерідко виникають ситуації коли людина постає перед необхідністю звернення до суду. Законом передбачено, що кожен, хто вважає свої права свободи чи інтереси порушеними може звернутися за їх захистом до суду. Здавалось би все просто, але, як доводить практика, більшості пересічних громадян мало відомо про надані їм законом права та ще менше про правила розгляду справ в судах. За відсутності такої інформації  виникає ситуація, коли люди, просто не розуміючи як діяти та, як наслідок, програючи справу в суді, списують все на непрофесійність суддів, корумпованість системи, та охотно вірять в подібні звинувачення, що лунають останнім часом із уст політиків.

Тому коротко спробуємо розібратися із тим, як звернутися до суду із позовом та зрозумілою широкому загалу мовою пояснити деякі важливі моменти. Отже, перше з чим необхідно визначитися – чи маєте Ви можливість, час та бажання вивчити законодавство для успішного написання цивільного позову та для подальшого особистого захисту своїх інтересів в суді. Якщо ні – краще звернутися до фахівців, які зроблять це за Вас, але вартість таких послуг доступна не кожному. Альтернативою можуть бути певні громадські чи інші організації, що надають юридичні послуги безкоштовно. У випадку позитивної відповіді на поставлене раніше питання особливу увагу слід приділити написанню позовної заяви. Адже грамотно написаний позов – це вже біля 90 відсотків успіху.

Свідомо упускаємо питання про визначення підсудності. Тобто до якого суду слід подавати позов у цивільній справі. Припускаємо, що у більшості справ з якими стикається пересічна людина обидві сторони проживають в одній місцевості, тому питання вибору суду для них не стоятиме. Якщо ж це не так, то потрібно буде приділити увагу і цьому аспекту, оскільки у разі помилки Вашу заяву буде повернуто для подачі до належного суду. Нічого страшного в цьому нема, але може бути втрачено дорогоцінний час тому, що для більшості випадків законом встановлений строк в межах якого людина може отримати захист своїх порушених прав в суді. За загальним правилом для цивільних правовідносин цей строк складає 3 роки і рахується з наступного дня, коли Ви дізналися або могли дізнатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Загальний трирічний строк застосовується в усіх випадках, крім тих, коли законом встановлені спеціальні (інші) строки звернення з позовом. На це важливо звернути увагу при підготовці позовної заяви, бо у разі пропущення строків позовної давності доведеться просити суд поновити їх та доводити поважність причин такого пропущення.

Щодо самої позовної заяви, то вона має бути викладена у письмовій формі. Пам’ятайте, що коли Ви бажаєте пред’явити кілька вимог до одного відповідача, не потрібно подавати кілька позовів, адже Ви можете об'єднати в одній позовній заяві кілька вимог, які пов'язані між собою. При пред’явленні вимог, що мають грошову оцінку, у позовній заяві потрібно зазначати ціну позову. Тобто це вартість майна, або сума грошей стосовно яких позивач пред’являє вимоги до відповідача. Це потрібно для визначення розміру судового збору, який необхідно буде сплатити перед подачею позову до суду. В такому випадку судовий збір буде розраховуватися у відсотках від ціни позову. Якщо ж позовні вимоги мають немайновий характер, то судовий збір залежитиме від конкретного виду вимог і справлятиметься у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідний позов подається до суду. Деталі щодо розміру судового збору Ви завжди можете знайти на сайті суду або ж на інформаційних стендах в приміщені суду. 

Відомості, що повинні міститися у позовній заяві:

В більшості випадків до оригіналу позовної заяви додають її копії та копії всіх приєднаних документів відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб у справі. Крім того, разом із позовною заявою подається документ про сплату судового збору (квитанція з банку), крім випадків, коли особа-позивач звільнена від їх сплати.

Позовна заява подається через канцелярію суду, а ще простіше –  надсилається поштою (найкраще – рекомендованим листом з повідомленням). Якщо при оформленні позовної заяви Ви не врахуєте якоїсь із вимог, зазначених вище, суд своєю ухвалою, яку Ви отримаєте поштою, залишить позовну заяву без руху, вказавши на наявні недоліки, та запропонує усунути їх у встановлений судом строк. Якщо Ви своєчасно виправите помилки, тоді вважатиметься, що Ви подали позовну заяву тоді, коли вона вперше надійшла до суду чи була відправлена поштою.

 

Головний спеціаліст із забезпечення зв’язків із ЗМІ Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області за матеріалами публікацій, здійснених за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Проекту «Справедливе правосуддя».